مجتمع فولاد دشتستان

ورق گرم

ورق گرم

به علت گرانی و سنگینی دستگاه‌های نورد, محصولات نورد گرم تنها به شکل‌ها و اندازه‌های استاندارد شده که به دلیل تقاضای زیاد, تولید آنها اقتصادی است, عرضه می‌شوند.
ورق‌های گرم نورد شده یا به صورت لبه نوردی یا لبه اصلاح شده تحویل داده می‌شوند.

ورق‌های گرم نوردیده تولیدی برای مصارف ساختمانی و سازه‌ای, صنعتی(پروفیل), لوله‌های انتقال نفت و گاز, نورد دوباره و پوشش ‌دهی کاربرد دارند که شاخص‌های کیفی آنها مانند آنالیز شیمیایی, ویژگی مکانیکی, تلرانس‌های ابعادی براساس درخواست مشتری و استانداردهای ملی و بین ‌المللی برای بازارهای داخلی و صادراتی تولید, کنترل و عرضه می‌شوند.


چرا به ورق گرم ورق سیاه گفته میشود؟

ورق‌های فولادی گرم نوردیده اگرچه در فرآیند نورد به وسیله مکانیزم‌های پوسته زدایی, بهبود سطح داده می‌شوند اما به دلیل ماهیت دمایی نورد گرم در تماس با اتمسفر هوا سطحی غیربراق دارند و به همین دلیل در بازار مصرف به ورق سیاه معروفند که از این لحاظ با ورقه‌ای نورد سرد متفاوت هستند.


ورق گرم یا ورق سیاه

 
ورق گرم یا ورق سیاه

در فرآیند تولید ذوب آهن و اسلب در کارخانه های فولادی و ریخته ‌گری کنترل‌های لازم روی آنالیز شیمیایی و ناخالصی‌ها انجام می‌شود و در فرآیند تولید ورق در نورد گرم شاخص‌های کیفی مانند ضخامت, عرض, پروفایل, شرایط سطح, لبه و بسته بندی و… کنترل و ارزیابی می‌شوند و درنهایت ویژگی مکانیکی ورق در آزمایشگاه آزمایش شده و تایید می‌شود.

چرا ورق سیاه ارزان تر از ورق سرد است؟

هنگامی که دمای فولاد بالاتر از دمای تبلور مجدد باشد می توان به آسانی آن را شکل و فرم داد و حتی می توان فولاد را در سایز های بزرگتری ساخت.
به طور معمول فولاد های نورد گرم دارای کیفیت کمتری نسبت به فولاد های نورد سرد می باشند به دلیل اینکه بدون تأخیر در پروسه تولید قرار می گیرند بنابراین به گرمایش مجدد فولاد نیازی نیست. هنگامی که دمای فولاد کاهش پیدا می کند, حجم آن نیز کم می شود بنابراین میزان کنترل برای تغییر سایز و شکل فولاد در دمای بالا در مقایسه با نورد سرد کمتر می باشد.
بر اساس وزن, نورد گرم در بین فرآیندهای تولیدی دارای مقام نخست است و دستگاه‌ها و روش‌های تولیدی این فرآیند تا حد زیادی تکامل‌ یافته و استاندارد شده‌ اند, به گونه‌ای که تولید محصولات مرغوب و یکنواخت به قیمت‌های ارزان تر از ورق سرد می باشد.
مشتریانی که مصرف ورق گرم دارند کیفیت ظاهری برای آنها اهمیت ندارد و بیشتر بحث استحکام و ویژگی‌های مکانیکی برای آنها مهم است.
فولاد نورد گرم در مواقعی به کار می رود که ابعاد بسیار دقیق اهمیت زیادی ندارد مانند ریل راه آهن, ورق های ساختمانی, میلگرد و نبشی و ناودانی و دیگر آهن آلات ساختمانی.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.