مجتمع فولاد دشتستان

ورق سرد

ورق سرد

ورق سرد چیست ؟ ورق روغنی چیست ؟

در نورد سرد, هدف کاهش ضخامت ورق زیرفشار بسیار زیاد است.
از ویژگی‌های این نوع نورد که معمولا در دمای اتاق و حداکثر تا ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد انجام می‌شود می‌توان به افزایش سختی ماده مورد نظر, افزایش نابجایی در ساختار کریستالی و افزایش تنش تسلیم اشاره کرد.
ابتدا ورق‌ها اسید شویی شده و یک لایه اکسیدی از سطح ورق برداشته می‌شود درنهایت در فرآیند نورد, سرد می‌شود و حدود ۸۰ یا ۸۵ درصد کاهش ضخامت ورق خواهیم داشت.
در تولید ورق نورد سرد فرآیند آنیل یا بازپخت وجود دارد که در دنیا به دو روش جعبه‌ای یا پیوسته انجام می‌شود و در شرکت فولاد مبارکه اصفهان از روش جعبه‌ای استفاده می‌کنند.
در دما و زمان مورد نیاز فرآیند آنیل اتفاق می‌افتد و ساختار دانه‌ بندی فولاد به شکل اولیه برگشت داده می‌شود زیرا در فرآیند نورد این ساختارها به هم ریخته است.
درنهایت پس از آنیل یک فرآیند نورد پوسته‌ای وجود دارد که در این فرآیند ورق‌ها از لحاظ ویژگی‌های مکانیکی و کیفیت ظاهر سطح و موج بررسی شده و عیوب آن برطرف می‌شود.

 

 

دستگاه نورد ورق سرد

 

 
دستگاه نورد ورق سرد

کاربرد ورق سرد در قطعات خودرو, حمام, ساخت و ساز و اجزای سازنده, لوازم خانگی, کالاهای برق, مبلمان و غیره می باشد و خرید ورق های سرد در این موارد نیز هست.
ورق فولادی نورد سرد ورق روغنی نیز نامیده می‌شود زیرا به دلیل حفاظت و جلوگیری از زنگ زدگی روی آن روغن محافظ زده می‌شود تا زمانیکه به ‌دست مشتری می‌رسد از زنگ زدگی محافظت شود و به این دلیل به آن ورق روغنی نیز گفته می‌شود.

 

مزيت های ورق سرد :

کشش سرد(تغییر شکل سرد): باعث افزایش استحکام تسلیم و استحکام کششی می شود و اغلب باعث ایجاد هزینه های اضافی در گرمادهی می شود.
نورد چرخشی: شامل از بین بردن ناخالصی های سطوح می باشد.
سمباده زدن: در این مرحله اندازه اصلی محدوده تلورانس باریک یا کوچکتر می شود.
پلیش زدن: پوشش سطوح را بهبود می بخشد.
تمام محصولات نورد سرد پوشش سطح یا سطوح با کیفیت بالا را فراهم می کنند و دارای کیفیت بالاتری هستند.
تمام محصولات نورد سرد پوشش سطح یا سطوح با کیفیت بالا را فراهم می کنند و از لحاظ تلورانس, یکنواختی و صافی سطح در مقایسه با نورد گرم کیفیت بالاتری دارند.
فولاد نورد سرد دارای مشخصات زیر می باشد:
دارای پرداخت سطحی بهتر و تلورانس کمتری است.
میله ها شکل درست و مربعی دارد, و لبه ها و گوشه ها دقیق است.
فولاد نورد سرد بدلیل داشتن سطح با کیفیت تری نسبت به فولاد نورد گرم, اغلب در پروژه های فنی دقیق تر و مواردی که زیبایی ظاهری اهمیت زیادی دارد, مورد استفاده قرار می گیرد. اما به جهت اینکه پردازش بیشتری روی فولاد سرد کاری شده انجام می شود, قیمت بالاتری دارد.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.