مجتمع فولاد دشتستان

فاز دوم فولاد دشتستان تا پایان سال ۱۴۰۱ افتتاح می‌شود

فاز دوم فولاد دشتستان تا پایان سال ۱۴۰۱ افتتاح می‌شود

ناصحی در گفت‌وگو با چیلان:

فاز دوم فولاد دشتستان تا پایان سال ۱۴۰۱ افتتاح می‌شود/ روابط بین حلقه‌های زنجیره فولاد باید عادلانه باشد

عباسعلی ناصحی، مدیرعامل مجتمع فولاد دشتستان در گفت‌وگو با چیلان اظهار داشت: طرح‌های توسعه‌ای در شرکت فولاد دشتستان در حال انجام است که از این میان می‌توان به فاز دوم مجتمع فولاد دشتستان، یعنی احداث خط اسیدشویی و ورق سرد اشاره کرد. وی در ادامه به مسئله صادرات و تأمین ارز اشاره کرد و گفت: کشور در این شرایط حساس، بیش از پیش به ارز صادراتی نیاز دارد؛ خصوصا آنکه صنعت فولاد پس از صنعت پتروشیمی ارزآورترین صنعت کشور است.

عباسعلی ناصحی در خصوص راه‌اندازی و فعالیت‌های مجتمع فولاد دشتستان گفت: کارخانه فولاد دشتستان در اوایل سال ۱۴۰۰ راه‌اندازی شد و اولین محصول کیفی این کارخانه نیز در همین زمان تولید و روانه بازار شد. تقریبا سه ماه پس از اولین تولید، نخستین محصول صادراتی این مجموعه نیز روانه بازارهای خارجی شد. تولید و حضور در بازارهای جهانی همچنان در دستور کار است و ما توانسته‌ایم حضور موفقی در بازار کشورهای همسایه داشته باشیم.

 

روابط عادلانه بین حلقه‌ها در زنجیره فولاد

 

مدیرعامل مجتمع فولاد دشتستان با اشاره به لزوم عدالت در حلقه‌های مختلف زنجیره‌ فولاد بیان داشت: رابطه حلقه‌های متفاوت زنجیره فولاد باید عادلانه باشد و نباید حلقه‌های بالادستی بر حلقه‌های پایین دستی تسلط داشته باشند و خواسته‌های سلیقه‌ای خود را تحمیل کنند. می‌بایست شرایط عادلانه‌ای در کل زنجیره‌ فولاد به وجود آید تا همه حلقه‌های این زنجیره بتوانند در کنار هم به ادامه فعالیت تولیدی بپردازند.

 

وی ادامه داد: فولاد مبارکه به عنوان بزرگ‌ترین شرکت فولادی کشور می‌تواند این روند عادلانه را مدیریت کند. خصوصا که در حال حاضر، زمینه عدالت بین حلقه‌ها با بورسی شدن کالاهای فولادی هموارتر شده است. ما امیدواریم این عدالت در حلقه‌های متفاوت نظیر شکل عرضه، تناژ عرضه و … پیاده شود. روابط منصفانه بین حلقه‌ها می‌تواند بسیار موثر باشد و کمک کند تا زنجیره‌های بالادستی نتوانند فشار مضاعفی بر زنجیره‌های پایین دستی وارد کنند.

 

طرح توسعه فولاد دشتستان

 

ناصحی در خصوص طرح توسعه مجتمع فولاد دشتستان اظهار داشت: طرح‌های توسعه‌ای در شرکت فولاد دشتستان در حال انجام است که از این میان می‌توان به فاز دوم مجتمع فولاد دشتستان، یعنی احداث خط اسیدشویی و ورق سرد اشاره کرد. تمامی طراحی‌های مرتبط با این فاز انجام شده و تجهیزات و ماشین‌آلات خارجی موردنیاز نیز خریداری شده است. سالن‌های ساخت مرتبط با این طرح نیز احداث شده است.

 

وی ادامه داد: این پروژه ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ما امیدواریم در شهریورماه، اولین بخش تجهیزات این پروژه وارد شود. با وارد شدن تجهیزات ما اقدام به نصب خواهیم کرد و احتمالاً تا پایان سال جاری بتوانیم فاز دوم مجتمع را به بهره‌برداری برسانیم. منابع ارزی مورد نیاز برای اجرای طرح توسعه را از محل صادرات خود مجتمع فولاد دشتستان تأمین کرده‌ایم و این نکته مهمی است که شرکت از طریق صادرات محصولات خود توانسته نیازهای ارزی خود را تأمین کند.

 

چالش تأمین مواد اولیه

 

عباسعلی ناصحی در خصوص مشکلات موجود در حوزه تأمین مواد اولیه خاطر نشان ساخت: من به این موضوع در بحث لزوم عدالت و روابط منصفانه بین حلقه‌های مختلف زنجیره‌ فولاد اشاره کردم. بخشی از این عدالت به همان تأمین مواد اولیه برمی‌گردد. اگر فولاد مبارکه در این زمینه، با اعتدال پیش رود و دسترسی راحت‌تر و بهتری برای تولیدکنندگان پایین‌دستی ایجاد کند، تولید در زنجیره فولاد متوازن خواهد بود. اگر فولاد مبارکه شرایطی فراهم کند که ما بتوانیم نیاز یک‌ماهه خود را از بورس کالا تأمین کنیم در واقع کمک کرده تا ما دسترسی عادلانه‌تری به مواد اولیه داشته باشیم.

 

ایجاد ۴۰۰ شغل جدید در فولاد دشتستان

 

مدیرعامل مجتمع فولاد دشتستان در خصوص تعداد نیروی کار فعال در این مجتمع گفت: در حال حاضر حدود ۵۰۰ نفر به طور مستقیم در این مجموعه مشغول به کار هستند که امیدواریم این تعداد تا پایان سال به ۹۰۰ نفر برسد. این افزایش اشتغال با بکارگیری نیروهای جدید در فاز ۲ مجتمع یعنی خط‌های اسیدشویی و نورد سرد اتفاق خواهد افتاد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.